Dziś mamy I Komunię świętą mojej chrześnicy. Jedziemy do polskiego Kościoła w Lozannie. Dziewiętnaścioro dzieci przyjmuje pierwszą komunię. To podobno najwięcej w historii tego kościoła w Lozannie. Na ekranie wyświetlane teksty po francusku, gdy ksiądz mówił po polsku, a wyświetlane po polsku, gdy ksiądz mówi po francusku. W związku z tak licznym przybyciem Polonii i osób towarzyszących, po zakończonej ceremonii ksiądz zaordynował jeszcze procesję z okazji Bożego Ciała, choć święto to miało miejsce kilka dni wcześniej...
Przemieszczamy się do Montreux, gdzie w niewielkiej knajpce nad brzegiem Jeziora Genewskiego mamy przyjęcie komunijne.
Ze względu na wyjątkowo łagodny klimat Montreux nazywane jest stolicą riviery kantonu Vaud. Roślinność kojarząca się ze śródziemnomorskim klimatem, jak pinie, cyprysy i palmy, jest tutaj wszechobecna. Charlie Chaplin, Freddie Mercury i wiele innych słynnych osób zamieszkiwało tutaj lub nadal mieszka.
Długa, osłonięta kwietnikami i drzewami promenada nad jeziorem, która łączy Vevey i Montreux, prowadzi do zamku Chillon. To idealne miejsce na spacery. Wydarzenia kulturalne, jak Festiwal Jazzowy Montreux oraz liczne możliwości wycieczek w góry lub po jeziorze sprawiają, że Montreux jest popularnym celem wycieczek i pobytów wypoczynkowych. Wiele budynków wzdłuż drogi nad jeziorem, łącznie ze wspaniałym Fairmont Le Montreux Palace, pochodzi z czasów belle epoque. W
Tekst opowiada prawdziwą historię. 4 grudnia 1971 roku zespół miał użyć do nagrania wynajętego od The Rolling Stones mobilnego studia nagraniowego Rolling Stones Mobile Studio położonego w kompleksie rozrywkowym, który był częścią kasyna w szwajcarskim Montreux. W przeddzień sesji nagraniowej odbywał się w kasynie koncert Franka Zappy i jego zespołu The Mothers of Invention. W trakcie wykonywania solo do utworu „King Kong” na syntezatorze przez Dona Prestona miał miejsce nagły pożar wywołany przez kogoś z widowni, kto wystrzelił z rakietnicy. Pożar całkowicie zniszczył kasyno i sprzęt zespołu The Mothers Invention.
Tytuł „Smoke on the Water” odnosi się do widoku pożaru jaki członkowie zespołu zobaczyli z hotelu nad Jeziorem Genewskim.
Ta rzeźba nie jest dziełem przypadku. Zwiastuje jedną z ważniejszych atrakcji miasta - nietuzinkowe Muzeum Żywności (Alimentarium). Kiedy powstało, było pierwszym tego rodzaju obiektem na świecie. Obecnie oferuje nie tylko możliwość poznania fascynującej historii Nestlé, ale i nader aktywne formy zwiedzania.
Perła Szwajcarskiej Riwiery, bo tak jest nazywane, leży nad wschodnim brzegiem Jeziora Genewskiego. Bajeczne panoramy i atmosfera przyciągały tu ludzi sztuki, kultury i nie tylko. Lista sław często odwiedzających Vevey jest doprawdy imponująca: Fiodor Dostojewski, Wiktor Hugo, Jan Jakub Rousseau, Nikołaj Gogol, Lord Byron, Gustave Eiffel, Ernest Hemingway, Vladimir Nabokov, Shania Twain czy Henri Nestlé, fundator słynnego koncernu, który do dziś ma tutaj główną siedzibę.